|
|  |

Produktinformation:
Vores vinduer er primært fremstillet af langsomt voksende nordisk fyrtræ.
Profileret med afrundede kanter og monteret med termoglas.
Færdigmonteret med galvaniserede hængsler med messingtapper. Derfor intet vedligehold.
Monteret indvendigt med guleloxerede justerbare anverfere på gevindplader,
Umalede Vinduer. Umalede vinduer er imprægneret dvs. beskyttet mod råd og svamp. Produkterne skal efterbehandles med det samme evt. med en grunder og efterfølgende en heldækkende maling eller træbeskyttelse. Der kan anvendes såvel vand- som oliebaseret overflade produkter.
Vedligeholdelse: Det er vigtigt du løbende vedlige holder dine vinduer. Det er med vinduer og døre som alt andet, bedre at forebygge end at helbrede.
Rengøring af vinduerudvendigt Vinduerne bør på den udvendige side jævnligt vaskes af med vand, evt. tilsat autoshampoo. Afvaskningen giver et rent og ensartet indtryk af dine vinduer og døre.
Eftersyn af vinduer. Vi anbefaler at du gennemgår dine vinduer og døre en gang om året, hvor du holder øje med følgende: - at alle fuger omkring vinduer og døre er intakte - at malingen er intakt og yder træet rimelig beskyttelse - at alle oplukkelige rammer er justeret til korrekt frigang - at alle bevægelige dele der går trægt er smurt med egnet smøremiddel (se beskrivelse nedenfor) - at glasisætningen er tæt og intakt overalt
Vedligeholdelse af overfladen (malingen) Det kan helt sikket betale sig at vedligeholde dine vinduer før overfladen er så nedslidt, at der skal iværksættes et større afrensningsarbejde med efterfølgende grundbehandling. Intervallet for vedligeholdelse af malingen er afhængig af om vinduerne er beskyttet af et stort udhæng på huset, samt påvirkningen fra vind og vejr.
Vedligeholdelse af overfladen: - løst siddende maling fjernes - harpiks fjernes med sprit - afvask med vand tilsat ammoniak eller grundrensemiddel - blotlagt træ grundes med klar oliebaseret træ-beskyttelsesmiddel - Strygning 1-2 gange med den ønskede nuance med f.eks. et af følgende produkter: - Aquatop - Træbeskyttelsesmiddel / Maling - Olie-/alkydmaling Når du maler vinduer og døre, må du ikke male gummilister, hængsler og beslag
Smøring og vedligeholdelse af beslag Beslagenes bevægelige dele på dine vinduer og døre skal holdes let smurte. Du kan anvende en hvid syrefri vaseline eller syrefri olie (symaskineolie). Intervallet for smøringen afhænger af brugen og den vejrmæssige påvirkning beslagene får.
Bautik har et stort udvalg i nye og brugte byggematerialer, nedbrydningsmaterialer og genbrugsbyggematerialer. Alt til genbyg, byggeri og nybyggeri.
|
|
Side 1 af 1

Sorterer efter Produktnavn, Pris, Vare nr., Sidst redigeret

|
 Tophængte vinduer. B 50 H 50 Pris: DKK 688,00 |
|
 Tophængte vinduer. B 50 H 70 Pris: DKK 945,00 |
|
 Tophængte vinduer. B 60 H 60 Pris: DKK 798,00 |
 |
 |
 |
 Tophængte vinduer. B 60 H 60 Råglas Pris: DKK 1.095,00 |
|
 Tophængte vinduer. B 70 H 70 Pris: DKK 1.190,00 |
|
 Tophængte vinduer. B 80 H 80 Pris: DKK 1.248,00 |
 |
 |
 |
 Tophængte vinduer. B 90 H 90 Pris: DKK 1.290,00 |
|
 Tophængte vinduer. B 100 H 100 Pris: DKK 1.495,00 |
|
 Tophængte vinduer. B 89 H 119 Pris: DKK 1.590,00 |
 |
 |
 |
 Tophængte vinduer. B 95 H 119 Pris: DKK 1.475,00 |
|
 Tophængte vinduer. B 119 H 119 Pris: DKK 1.525,00 |
|
 Tophængte vinduer. B 131 H 119 Pris: DKK 1.845,00 |
 |
 |
 |
 Tophængte vinduer. B 119 H 131 Pris: DKK 1.845,00 |
|
|
|
|
 |
 |
 |
|

|
|